Kacsalábon forgó palota

Nagy fantasy rajongó vagyok, és azt hiszem ez egészen gyerekkoromig nyúlik vissza. Mindig elképesztően szerettem a meséket. Minél hihetetlenebb volt, és minél több varázslatos szereplő vagy esemény fordult elő benne, annál jobban tetszett nekem egy mese. Ha pedig a könyvben voltak hozzá rajzok is, akkor tényleg órákon át tudtam nézegetni. Előbb-utóbb elkezdtem saját meséket kitalálni a képekhez, és képeket rajzolni a mesékhez, majd teljesen önálló történeteket írni képekkel. Amikor felnőttem, egyre több fantasy történettel ismerkedtem meg, és egy irodalmi blogot is létrehoztam, ahol mindig a legújabban olvasott fantasy regényről szoktam ismertetőt írni. Egy olyan része is van a blogomnak, ahol tippeket adok “kacsalábon forgó palotákhoz”, vagyis ahhoz, hogy hogyan rendezhetjük be otthonainkat a leginkább mesébe illő módon.

Illusztrációt is szoktam készíteni. Érdekel a lakberendezés, és szeretnék majd ezzel komolyabban foglalkozni a jövőben, ezért az egyik legkedvesebb témám a kacsalábon forgó palota tervezés. Legutóbb egy környezetkímélő és pénztárcabarát megoldásról, a napelem rendszerekről is írtam. A neten olvastam a napelemrendszer.info weboldalát, és úgy találtam, hogy akár egy fantasy világban élő hercegnő is szívesen használna napelemet a kastélyában, ha volna erre lehetősége.

A napelem arra képes, hogy a nap fényéből érkező elektromágneses sugárzást árammá alakítsa. Ezt követően pedig a rendszerbe épített inverter használatával csinál az egyenáramból váltakozó áramot. A váltóáram segítségével tudjuk működtetni a házban (vagy palotában) megtalálható elektromos eszközeinket, berendezéseinket. Az inverter egy elengedhetetlenül fontos része tehát a napelem rendszereknek. Nem véletlen tehát, hogy egyúttal ez a legköltségesebb is. Az áram átalakítása mellett bizonyos védelmi szerepe is megvan: többek között képes leállítani a rendszert áramszünet esetén, megelőzve az ebből adódó súlyos vagy enyhébb veszélyeket.

A napelem rendszer jót tesz a környezetnek továbbá, mivel a természetben eleve megtalálható napfényt alkalmazzuk arra, hogy elektromos áramot hozzunk létre. Emellett pedig a pénztárcánknak is jót tesz: elérhetjük vele ugyanis azt, hogy az éves szaldós elszámolás során nulla forint legyen a számlánk.

A napelem rendszer megvásárlása természetesen nagyobb egyszeri költséggel jár, azonban ez az évek alatt (a napelemrendszer.info oldalán 9 évet írnak erre) megtérül. A rendszer meglehetősen tartós, ezért a megtérülést követően még hosszú évekig működik és termeli nekünk az energiát. A szaldós elszámolás egy egyedülálló módszer amit hazánkban használnak. Az a lényege, hogy az általunk el nem használt energiát vagyis áramot vissza táplálhatjuk a hálózatra és az elszámoláskor ennek díja a miénk lehet. Ezzel elérhető egy egyensúly a napelemek által termelt áram és a szolgáltatótól vásárolt áram között, melyek kedvező esetben úgy egészítik ki egymást, hogy se mi ne tartozzunk a szolgáltatónak, sem pedig a szolgáltató nekünk. Régebben a napelem rendszerekre ez korlátlanul vonatkozott, azonban egy törvény bevezetése miatt ma már csak 10 évig használhatják ezt az elszámolási módot a napelemet tulajdonlók.

A weboldalon számos érdekes cikk is olvasható napelemekkel kapcsolatos témákban. Megtudtam például, hogy léteznek napelemmel működő járművek. Manapság egyre több célra használnak megújuló energiát, erre pedig az egyik legjobb megoldás talán pont a napelem. Vannak napelemes autók, de még napelemes autóutak is. Biztosra veszem, hogy ezt még egy hintóval közlekedő mesebeli herceg is megirigyelné!

szaldós elszámolás